اریک پاتریک کلاپتون نوازنده گیتار و آهنگساز  انگلیسی در ماه مارس 1945در انگلستان به دنیا آمد. کلاپتون تنها کسی است که توانست سه بار به سالن مشاهیر راک اند رول راه پیدا کند  یک راه بار به عنوان یک هنرمند انفرادی و دوبار بعدی به عنوان عضوی از گروه های  Yardbirds و Cream. ازکلاپتون به عنوان یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین گیتاریست های تاریخ یاد می شود. کلاپتون رتبه دوم در بین 100 گیتاریست برتر تاریخ در رده بندی مجله رولینگ استون  و رتبه چهارم در رده بندی 50 گیتاریست برتر تاریخ کمپانی  Gibson را از آن خود کرد.همنچین اون در آهنگسازی و ارنه نویسی برای اثار خود نیز بسیار موفق بوده و آثار ساخته شده توسط اون اغلب با استقبال زیاد همراه بوده است.همه ی  این عوامل باعث شده است که اریک کلاپتون به عنوان یکی از تابناک ترین و تاثیر گذارتریتن گیتارست های دوران لقب بگیرد.

سرآغاز

پدر اریک Clapton Patricia Molly و مادرش Edward Walter Fryer نام داشتند. – د  آمد سیسیس.اریک اولین گیتار خود را که یک گیتار Hoyer  ساخت آلمان بود را در سن 13 سالگی در روز تولدش هدیه گرفت. اما نواختن با ساز سیم فلزی ارزان قیمت برای او دشوار بود.انگشت های او به شدت زخم می شد و فشار زیادی به مچ های نحیف و لاغر اریک می آمد در نتیجه این فشارها او دو سال نواختن گیتار را کنار گذاشت و حتی تصمیم گرفت که دیگر به دنبال نوازندگی گیتار نرود اما پس از دو سال بعد از دیدن همسن و سالان خود که گیتار می نواختند و ترانه های معروف آن روزها را می خواندند بزرگترین تصمیم خود را در زندگی گرفت.اریک با خود عهد کرد که بتواند همانند بزرگان گیتار بنوازد.او بطور مداوم شروع به نواختن کرد. او که به شدت تحت تاثیر موسیقی بلوز و نوازندگان بزگ این سبک قرار گرفته بود،ساعات زیادی را برای یاد گرفتن آکوردهای موسیقی بلوز صرف کرد.اریک تمام روز خود را صرف نواختن به همراه آهنگ های ضبط شده می کرد و این گونه با گیتار خود نوازندگان بلوز از روی صدای ضبط شده آثارشان همراهی می کرد. او قطعاتی را که در تمرین های خود می نواخت را توسط یک ضبط کوچک قابل حمل ضبط می کرد و بارها و بارها به آن گوش می کرد تا زمانی که به آن چیزی که می خواست برسد و احساس کند که توانایی نواختن آن چیزی که در ذهن دارد را بدست آورده است.

او در سال  1961 تصمیم گرفت که در گرایش هنر تحصیل کند و در کالج هنر  Kingston شروع به تحصیل کرد اما در پایان سال تحصیلی به دلیل اینکه تمرکز خود را روی موسیقی و نه هنر قرار داده بود از کالج اخراج شد. نوازندگی او در سن 16 سالگی بسیار پیشرفت کرده بود بطوری که  اطرافیان به او می گفتند تو در آینده حرف های زیادی برای گفتن خواهی داشت. در این زمان کلاپتون شروع به اجرا دور تا دور Kingston و Richmond و مناطق غرب لندن پرداخت ودر 1962 شروع به همکاری با دونوازنده ی  بلوز در بارهای اطراف Surrey کرد. موقعی که 17 سال داشت به اولین گروه خود پیوست ، یک گروه R & B بریتانیایی با نام The Roosters  که شامل نوازنده گیتار دیگری هم به نام Tom McGuinness می شد. کلاپتون از ژانویه تا آگوست 1963 با این گروه همکاری کرد.