آموزش ملودی نویسی

در ادامه مباحث “تدریس آهنگسازی” به موضوع ملودی و روش های ساختن آن می پردازیم.هر زمان که شروع به شنیدن موسیقی می کنیم ملودی اولین چیزی است که متوجه آن می شویم در واقع ملودی برجسته ترین عنصر در موسیقی است که توجه شنونده را به خود جلب می کند. هنگام آهنگسازی و تنظیم یک قطعه توانایی ساختن یک ملودی اولین و مهمترین توانایی است که یک آهنگساز خوب انتظار می رود.

البته هر انسانی به طور غریزی توانایی ساختن ملودی های ساده و ابتدایی دارد اما چیزی که اهمیت دارد یادگیری اصول و قوائد ساخت ملودی و تکنیک هایی است که ساختن ملودی در سبک های مختلف را برای یک آهنگساز ساده می کند و ملودی های آن را جذاب و شنیدنی می کند .البته در کنار دانش و یادگیری قوانین و تکنیک های ملودی نویسی خلاقیت نیز کمک به بسزایی در ساختن یک خط ملودی زیبا دارد. همچنین باید تمرین هایی را نیز جهت افزایش توانایی ثبت آن چیزی که در ذهن ما می آید در قالب و فرمی متناسب با آهنگی که قصد ساخت آن را داریم انجام دهیم یعنی باید بتوانیم که به خط ملودی که می سازیم قالبی منطقی و متناسب با سبک و فرم آهنگمان داشته باشد.

 

تدریس آهنگسازی

روش های ساخت ملودی:

 

١-اولین تکنیک مهم در ساخت ملودی ایجاد یک قالب به وسیله نت های طولانی و پر کردن فواصل بین آنها است.

 

٢-دومین تکنیک مهم مسیر حرکت نت است بدیهی است که موسیقی نمی تواند همیشه در یک مسیر صوتی به مدت زیادی حرکت کند یکی از راه های ساخت یک قالب سوتی جالب غیر قابل پیش بینی کردن مسیر حرکت آن به وسیله ترکیب فواصل چسبیده و پرش دار است.

 

حالا به عنوان تمرین با پر کردن فواصل بین نت های طولانی یک خط ملودی زیبا بسازید و در آن ترکیب دقیقی از اصوات به هم چسبیده را به کار ببریم بعد از آن خط ملودی نوشته شده را با کامپیوتر اجرا کنید و یا با ساز خود بنوازید توجه داشته باشید که الزاما نیازی نیست ملودی که مینویسید بسیار خاص و تاثیرگذار باشد . هم اینکه سعی کنید ذهنیت و خلاقیت خود را گسترش دهید و هر آن چیزی را که به ذهنتان می‌آید ثبت کنید بزرگترین قدم را برای ساخت یک ملودی  برداشته اید.

 

در این مرحله برای هر چه جالب تر کردن خط ملودی. نتهایی را  که در تمرین قبلی نوشتیم را با کشش های تقسیم می کنیم،مثلا اگر طول نت هایی که در تمرین قبل نوشتیم 4 ضرب بود حالا به جای ان نت های 4 ضربی 4 نت 1 ضربی(یا کوچکتر) می گذاریم.

به خاطر داشته باشید که در ایجاد موسیقی تاثیرگذار قالب ملودی و زمان با یکدیگر عمل می‌کند و تا حدی به این بستگی دارد که ملودی چقدر سریع یا کند حرکت کند البته باید به این توجه کنیم نت هایی که می نویسیم و سرعت آن برای نوازنده و خواننده قابل اجرا باشد.

 

جمله بندی در ملودی سازی

 

حالا در ادامه تدریس اهنگسازی و ملودی نویسی  از مهمترین تکنیک های ملودی سازی را مورد بررسی قرار می دهیم که به آن جمله بندی می گویند.

بهترین راه برای درک موضوع جمله بندی مقایسه آن با نفس کشیدن است یک خواننده یا نوازنده ساز بادی مجبور است که نفس بکشد و معمولاً منتظر پایان جملات موسیقی است که آن را انجام بدهند که یک نوازنده ویولون همزمان که جمله به پایان برسد عاشق خود را عوض می‌کند به عبارت دیگر جمله های موسیقی و طول آن در ارتباط خیلی نزدیکی با مدت زمان تنفس کشیدن انسان است جالب توجه است که بدانیم این جنبه فیزیولوژیکی بدن حتی بر موسیقی سازی هم تاثیر می‌گذارد مثل سازهای زهی در واقع جملات قسمت هایی از ملودی هستند که به صورت کوچک شده قابل اجرا می باشند

هنگامی که جملات رشد می کنند و ادامه می یابند سوال و و جواب در موسیقی شکل می گیرد و در واقع باید سعی کنیم چنین تمرین هایی را برای افزایش قدرت ملودی سازی انجام دهیم نت توانایی ساخت ملودی با ویژگی سوال و جواب را بدست بیاوریم. 

نویسنده: امیرحسین به نژاد

در صورت داشتن هر گونه سئوال در مورد دوره های تدریس آهنگسازی ما و یا ثبت نام با شماره 09127064566 تماس حاصل فرمایید.