سازشناسی و شناخت سازهای کوبه ای از مهمترین موضوعات در دوره های آموزشی آهنگسازی و تنظیم است.به این دلیل که در موسیقی امروزی ریتم نیروی  محرک یک اهنگ است. همچنین یک آهنگساز و تنظیم کننده موسیقی باید به سازهای کوبه ای مختلف را بشناسد و و به انواع ریتم ها تسلط داشته باشد.

از ریتم های سبک آفریقایی تا ریتم های کوبایی وریتم های پچیده ی سنکوپدار گرفته تا ریتمهای راک و بلوز و جز تا حتی ریتمهای 6/8 و شرقی همگی باید در اعماق ذهن یک آهنگساز وجود داشته باشد تا هر زمان که در تنظیم آهنگ نیاز باشد از آنها به بهترین شکل استفاده کند.

البته ذکر این نکته که برای تسلط بر موضوعات مختلف موسیقی باید ریشه ی شکل گیری آن موضوع در موسیقی و خواستگاه آن را به دقت گوش کرد و موسیقی های مربوط به ان سرزمین ها رو گوش داد.مثلا در موضوع ساز شناسی اهمیت دارد که بدانیم سازهای کوبه ای حول فرهنگ های مهاجر و بومی آفریقا و آمریکا لاتین شکل گرفته است. و باید برای درک عمیق ریتم شناسی به موسیقی این کشورها  بیشتر گوش داد.

کاخون(Cajon)

این ساز ظاهری شبیه به یک  صندوق چوبی دارد که اولین بار برده های آفریقایی آن را به کشور پرو وارد کردند. در واقع کاخون برای اولین بار توسط مردمان پرو در موسیقی آمریکای لاتین استفاده شد.

این ساز به علت فنرهای قابل تنظیمی  که درآن قرار گرفته است در نواختن اسلپ صدای بسیار زیبایی دارد و برای همراهی با صدای drums snare  نیز بسیار پر کاربرد است

تیمبا

این ساز کوبه ای که در آن از پوست طبیعی استفاده می کنند طبل بزرگ مخروطی شکلی است که نخستین بار در ایالت باهیای برزیل کشف شد.بعد از آن در سبک های سامبا و چاچا این ساز اهمیت بالایی پیدا کرد.امروز این ساز در بین بومیان برزیل محبوبیت بالایی دارد.

بونگو درامز

این ساز کوبایی-آفریقایی در واقع از  2 طبل کوچیک تشکیل شده است که ان را به صورت جفتی می نوازند که یکی از طبل های مقداری بزرگتر از طبل دیگر است و به انها و ماچو(مرد) و همبرا(زن) می گویند.

پوست رویه این ساز طبیعی است و زیر این ساز خالی است و در واقع ارتعاش تولید شده توسط ضربه دست مستقیما از زیر آن خارج می شود به همین علت صدای نافذ و قدرتمندی دارد.

در یک قرن گذاشته موسیقی و ریتم های کوبایی تاثیر بسیاز زیادی بر روی موسیقی سایر کشورها به خصوص سبک های jazz و rock و Pop و همین موضوع سبب ورود این ساز به بسیار از گروه های سبک های rock و jazz شد و امروزه این ساز در دنیای موسیقی کاملغا شناخته شده است.

سوردو درام   surdo drum

یک درام برزیلی از چوب و فلز که معمولا آن را دور کمر میبندند یا با تسمه هایی از شانه می اندازند.این سازریتم اصلی و سنکوپ داری تولید میکند و در سامبا و موسیقی آشه در برزیل بسیار کاربرد دارد.

مثلث

این ساز  3 ضلعی از فولاد ساخته شده و برای نواختن ان با یک مضراب از همان جنس فولاد به ان ضربه می زندد.مثلت  نقش مهمی دربین  ادوات کوبه ای ارکستر سمفونیک و سبک کلاسیک و همچنین  نقش پر رنگی در موسیقی بومی برزیل دارد. این ساز از یک میله ی فولادی یک دست سازخته شده که آن را به حالت 3 ضلعی در آورند و صدای بسیار تیز و نافذ دارد و می تواند قسمت هایی که در یک ارکستر سکوت وجود دارد را پر کند

برای مشاوره و ثبت نام در دوره های اموزش اهنگسازی و تنظیم با شماره ی 09127064566 تماس بگیرید