آموزش رازهای آهنگسازی و تنظیم

آموزش رازهای آهنگسازی و تنظیم

در این قسمت به ادامه مجموع مقالات آموزش رازهای آهنگسازی و تنظیم می پردازیم و 2 نکته ی بسیار کاربردی و مفید رو اموزش می دیم،امیدوارم این قسمت واستون مفید باشه و از نکته های کاربردی این مقاله استفاده لازم رو ببرید.

 

2-چرا سمپلها را دسته بندی می کنیم؟

تعدادی از افرادی که آموزش آهنگسازی و تنظیم موزیک را انجام می دهند وقتی شروع به ساخت و تنظیم یک موزیک می کنن وقت بسیار زیادی برای انتخاب و پیدا کردن سمپلهای مورد نظر خودشون تلف می کنن و دائم با عجله و بی حوصله از این پوشه به اون پوشه می رن به این امید که بتونن صدایی که می خوان رو پیدا کنن اما بعضی وقت های این پروسه خیلی بیشتر از اونی که فکرشو بکنن طول می کشه مثلا ممکنه 10 دقیقه بدنبال یک کیک یا 20 دقیقه به دنبال یک هت مناسب باشن و دست آخر هم بعد از چیدن درامشون احساس می کنن این سمپل ها اونجوری که باید صدا نمی ده و دوباره شروع به تعویض سمپلها می کنن.

حالا این موضوع تصور کنید که موزیک رو باید یکی دو روز دیگه تحویل بدید و خواننده و یا تهیه کننده کار دائم در حال پرسیدن این سئوال کذایی که کار کی اماده می شه؟!

می دونم تصورش هم وحشتناکه اما متاسفانه خیلی از تنظیم کننده ها نسبت به این موضوع وسواس دارن و زمان زیادی رو به خاطر این موضوع تلف می کنن ،البته عده ای هم هستن که خودشون صدای مورد نظرشون رو می سازن که اینو هم باید بدونیم که حتی استادان صداسازی هم تمام صداهای یک پروزه رو خودشون نمی سازن و اگر بتونن صدای مورد نظرشون رو در بین سمپلهاشون پیدا کنن ترجیح می دن که از زمانشون استفاده ی بهتری کنن و به خلق موزیکشون بپردازن تا کلنجار رفتن های طولانی مدت با سمپلها

 

حالا نکته ی مهم و آموزشی این موضوع اینه که حتما و حتما بانک سمپل اختصاصی خودتون رو بسازید

یعنی سعی کنید کمی وقت بزارید و در بین تمام بانک های سمپلی که دارید بهترین ها و با کیفیترین ها و اونایی که با سبک شما هماهنگه انتخاب کنیدو همه رو در یک پوشه save وخیلی دقیق و مرتبط دسته بندی کنید.

حتی می تونید با توجه به سلیقه ی خودتون اونا رو به بخش های مختلف تقسیم کنید مثلا می شه تمام Kick ها در یک پوشه قرار داد و در پوشه های دیگه  Snare وHat  و Bass وFx و سایر صداها رو قرار بدید.

حتی می تونید واسه هر کدوم از این پوشه ها دسته بندی هایی بر اساس نوع و جنس صدا استفاده کنید مثلا Kick های مورد علاقه تون رو به دسته های Top Kick  و Deep Kick  وTonal Kick و Punch  ,و808 Kick  تقسیم کنید و یا Snare ها رو مثلا به دسته های Wet  و Tight  و Modern تقسیم کنید اینجوری موقع تنظیم در مواقع مورد نیاز دقیقا می دونیم هر نوع کیک کجاست و دقیقا می ریم سراغ همون پوشه،مطمئن باشید اینجوری بسیار در وقتتون صرفه جویی می کنید و البته از شر از اون مراحل خسته کننده و کسالت آور انتخاب سمپل راحت می شید.

آموزش رازهای آهنگسازی و تنظیم

آموزش آهنگسازی و تنظیم

3- ارزش Mastering chain

حالا در این قسمت مجموع مقالات آموزش رازهای آهنگسازی و تنظیم می رسیم بک راز هیجان انگیز که تا 99 درصد پرودیوسرها ازش استفاده می کنن اما هیچ وقت اونو یاد نمی دن،آماده این برای پرده برداری از این راز:

همه ما Mastering Chain  رو موقع مسترینگ انجام می دیم و قبل از اینکه خروجی نهایی رو بگیریم چندین بار موزیکمون رو با پلاگین هایی که واسه مسترینگ لود کردیم گوش می کنیم و در صورتی که لازم بود تغییراتی رو انجام می دیم اما تا حالا به این فکر کردین تو دنیای دیجیتال و مدرن میکس و مسترینگ که cpu کامپیوترهامون خیلی قوی تر از گذشته شدن چرابه روش سنتی و مثل سی چهل سال پیش میایم بعداز میکس پلاگین های مسترینگ رو لود می کنیم و موزیک رو فقط در زمان مسترینگ با اون پلاگین ها گوش می دیم؟!

تا حالا به این فکر کرده بودین که اگه از همون اول که میکس یک پروژه رو شروع کردیم و همون موقع که لاین های موزیکمون رو اکولایز و کمپرس می کنیم مسترینگ چین رو در کانال مستر بزاریم و از همون شروع کار همه چیز رو کنترل کرد؟

اگه به این روش میکس کنیم وقتی که صدای وکال و درام و بیس و سایر صداها رو می شنویم خیالمون راحته که اون صداها موقع مسترینگ تغییر غیر عادی و شوکه کننده ای نخواهند داشت

البته خروجی نهایی کار هم همونجوری صدا می ده انتظارشو داشتیم و دیگه از اعصاب خوردی های همیشگی که به خاطر تغییر رنگ صداها موقع مسترینگ اتفاق می افته برای همیشه راحت می شیم .

البته اگر این کار رو نکنید موقع مسترینگ برای ادیت های چندین و چند باره که به دلیل تفاوت رنگ صوتی ورژن مسترینگ شده موزیک با اون صدایی که موقع میکس همون موزیک توی گوشتون بوده آماده کنید.من که سالهاست این کار به این روشی که گفتم عمل می کنم و اونقدریهم راضیم که حاضر نیستم به اون روش سنتی ناکارامد برگردم.

خوب به پایان قسمت اول مجموع اموزش های رازهای آهنگسازی و تنظیم رسیدیم، یادتون باشه تا قسمت بعد نکته هایی که گفتم رو حسابی تمرین کنید، بانک سمپلتون رو بسازید.

تخفیف ویژه برای هنرجویان جدید:

همچنین اگر علاقه مند بودید صدها راز و ترفند جدید و هیجان انگیز دیگه رو در زمینه ی آموزش آهنگسازی و تنظیم یاد بگیرید می تونید با شماره ی 09127064566  تماس بگیرید و با بیان کد تخفیف”راز 2″ به خاطر مطالعه این مطلب ؛10 درصد در شهریه  دوره ی آموزشی میکس و مسترینگ از ما هدیه بگیرید(ویژه هنرجویان جدید)

587 246