آموزش آهنگسازی با اف ال استودیو

آموزش Sidechain در FL Studio

 

 

امروز با یک تکنیک عالی درسری آموزش آهنگسازی با اف ال استودیو یعنی آموزش ساختSidechain در خدمت شما هستیم.

 

سایدچین چیست و چگونه به وجود امد؟

این تکنیک در اوائل دهه ی 80 میلادی توسط مهندسین صدا و mix man های انگلیسی و آمریکایی برای بهتر شنیده شدن  bass و kick در موسیقی راک و پاپ به کار گرفته شد.

در واقع از زمانی که سبک های موسیقی عامه پسند در غرب مثل بلوز و راک و R&B  شکل گرفت هر ساله لاین ها و ترک های موجود در این موسیقی ها بیشتر شد و در واقع نوع ارکستراسیون و سازبندی این سبک ها دائم شلوغ تر و پیچیده تر شدند .

از طرف دیگر با ظهور ستاره های راک و پاپ در دنیای موسیقی مدرن و گرایش نوجوانان و  جوانان به این سبک ها موسیقی آهنگسازان رو به ساخت موسیقی هیجان انگیز و پر انرژی آوردند که گاهی این موزیک ها پر از لاین های مختلف همراه با کوبش شدید kick و snare و گیتار بیس و گیتار الکتریک بود که تا پیش از این چنین چیزی یا این حجم صدا سابقه نداشت.

 

سایدچین وارد می شود

آموزش آهنگسازی با اف ال استودیو

با ظهوراین سبک ها و سلیقه هایی در دنیای موسیقی  مهندسین میکس هر روزه کار سنگین تری و پیچیده تری نسبت به گذشته داشتند برای حفظ کیفیت و در عین حال کنترل و تاثیر گذاری موزیک و لاین های پیچیده آنها  به فکر ابداع و تکنیک های جدید افتاند .که یکی از بهترین این تکنیک ها sid chain بود.در واقع این تکنیک یک قطع صدای لحظه ای وسپس بازگشت صدا برای ساز مورد نظر در هر ضرب به وجود می آورد که این تکنیک های بای سازهای bass  و pad رواج بیشتری دارد و هم باعث ایجاد پویایی و هیجان و همنطور ایجاد هماهنگی با ریتم موسیقی می شودو هم هم اینکه می توان با استفاده از این تکنیک تا حد زیادی از تداخل فرکانسی دو صدای مشابه مثل kick و bass جلوگیری کرد.

در دهه ی 90 میلادی با ظهور موسیقی های EDM مثل ترنس و تکنو و هاوس این تکنیک جز ثابت تکنیک های آهنگسازی و تنظیم موسیقی قرار گرفت و کاربرد آن دیگر و بسیار از اهنگسازان به طور کلی از PAD , BASS در این سبک ها فقط به صورت سایدچین شده استفاده می کنند.

در ضمن این موضوع را به یاد داشته باشید که با  با روش های مختلف و گوناگون امکان ساخت Sidechain وجود دارد این کار را می توان با روش های مختلف ایجاد کرد.

آموزش آهنگسازی با اف ال استودیو

 

آموزش اهنگسازی توسط امیرحسین به نژاد

 

روشی که در این مقاله آموزش خواهیم داد بسیار ساده و سریع و  بدون استفاده از میکسر و پلاگین های میکسر است، در واقع فرد حتی اگر نخواهد هم وارد قسمت  میکسردر نرم افزار شود و از پلاگین های آن استفاده کند این روش کاملا مناسب است.

 

حالا sidechain را طبق تصاویر  مرحله به مرحله در اف استودیو بسازید

 

 

1-در مرحله اول مانند تصویر زیر بر روی پیچ ولوم صدای مورد نظر در قسمت play list راست کلیک کرده و گزینه Create Automation Clip را انتخاب کنید.

 

آموزش آهنگسازی در اف ال

 

2-بعد از آن یک کلیپ آتومیشن مانند شکل زیر در پایین قیمت Track List ایجاد می شود.

 

3-در این قسمت باید کلیپ آتومیشن ایجاد شده را به اندازه یک ضرب کوتاه کنیم.برای این کار موس را به روی سمت راست کلیپ قرار داد و سپس آن را به اندازه یک ضرب کوچک می کنیم.

 آموزش آهنگسازی با اف ال استودیو

4- حالا با گرفتن کلیدهای Ctrl+B شکل ایجاد شده را به تعداد دلخواه کپی می کنیم.

 

 آموزش آهنگسازی با اف ال استودیو

 

5-از سایدچین ساخته شده در Fl studio لذت ببرید.

 

همراهان گرامی امیدوارم این مطلب مورد استفاده شما قرار گرفته باشد .در صورت علاقه به حضور در کلاس آموزش آهنگسازی با اف ال استودیو و یا دوره های اموزشی میکس و مسترینگ با شماره ه ی 09127064566 تماس حاصل فرمایید.

 

نویسنده : امیرحسین به نژاد